Zorla “Aşk dolandırıcılığı” yaptırılan yüzlerce kişi kurtarıldı

Filipinler’de internet üzerinden zorla dolandırıcılık yapmaya zorlanan yüzlerce kişi kurtarıldı.

BBC’nin haberine göre başkent Manila’nın kuzeyinde bulunan bir merkezde yapılan operasyon sonucunda 383 Filipinli, 202 Çinli ve diğer ülkelerden 73 kişinin olmak üzere 658 kişi kurtarıldığı belirtildi.

Habere göre söz konusu merkezin, internet üzerinden kumar faaliyetleri yürüten bir şirket olarak kaydedildiği söylendi.

Güneydoğu Asya ülkeleri, sahtekarlık faaliyetlerinin merkezi haline gelmiş durumda ve dolandırıcılar genellikle suça zorlanan bireylerden oluşuyor.

Özellikle genç ve teknolojiyi iyi kullanan kişiler sıklıkla bu illegal operasyonlara sürükleniyor. Dolandırıcılık faaliyetleri, kara para aklamaktan kripto para ve sahte ilişkilere kadar geniş bir yelpazeye yayılıyor.

KURBANLARI MANİPÜLE EDİYORLAR

Sahte ilişki dolandırıcılığı, kurbanın güvenini kazanmak için dolandırıcının sahte bir kimlikle ilişki kurmasıyla başlıyor.

Daha sonra, romantik bir ilişki izlenimi verilerek kurbanlar manipüle edilip paraları çalınıyor.

Bu genellikle kurbanların sahte yatırımlara ya da işlere para yatırmaya ikna edilmesiyle gerçekleştiriliyor.

KAÇMAYI BAŞARDI, İHBAR ETTİ

Polis, Manila yakınlarındaki merkeze yapılan baskının, geçen ay bu merkezden kaçmayı başaran Vietnamlı erkeğin ihbarı üzerine gerçekleştirildiğini belirtti.

Polis Sözcüsü Winston Casio, 30 yaşlarındaki Vietnamlı erkeğin, aşçılık işi vaadiyle ocak ayında Filipinler’e getirildiğini ancak daha sonra dolandırıcılar tarafından kaçırıldığını söyledi.

Casio, bu dolandırıcılık merkezlerinin kurbanları kandırmak için “güzel görünümlü kadın ve erkekleri zorla çalıştırdığını” belirtti.

İhbarı yapan Vietnamlı erkeğin, duvarı tırmanarak ve nehri geçerek merkezden kaçtığını, daha sonra bir çiftliğe sığındığını ve çiftlik sahibinin polisi aradığını belirtti.

İŞKENCE İZLERİ

Casio, Vietnamlı erkeğin üzerinde işkence izlerinin bulunduğunu da ifade etti.

Merkezde zorla çalıştırılan diğer bazı kişilerin de kaçmaya çalıştıklarını ancak yakalandıklarını belirten Casio, Filipin makamlarının geçen Mayıs ayında benzer bir dolandırıcılık merkezinde esir tutulan ve zorla çalıştırılan 1000’den fazla kişiyi kurtardığını hatırlattı.

Bir BM raporuna göre, geçen Ağustos’ta dünya genelinden yüzbinlerce kişinin internet dolandırıcılıklarında çalıştırılmak üzere Güneydoğu Asya ülkelerine götürüldüğü belirtilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x