Yalnızca bu kan grubunun kalp krizi ve felç geçirme riski daha düşük

Ancak bu göstergenin kalp krizi, felç ve diğer kardiyovasküler hastalıklar da dahil olmak üzere bazı hastalıkların gelişme riski üzerinde gerçekten etkisi olabilir. Ve yukarıda sıralanan yanılgılardan farklı olarak bunun bilimsel bir temeli var” diyor uzman.

Bir kişinin kanının bileşiminin başka bir kişinin kanıyla uyumluluğunu doğrudan etkilediği netleştiğinde, mantıklı bir soru ortaya çıktı: Bunun belirli hastalıkların riski üzerinde etkisi olabilir mi? Bazı hastalıkların görülme sıklığı ile kan grubu arasında bir ilişki bulmaya çalışmak için çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Ve sonuçların gösterdiği gibi, kan grupları arasındaki özellikle çarpıcı bir fark, kardiyovasküler hastalık gelişme riskinde yatmaktadır. Kalp krizi ve felç riski açısından sıfır gruptaki kişiler arasında en düşük seviyededir “diyor kardiyolog.

“Özellikle A ve B kan grubuna sahip kişilerde 0 grubuna kıyasla tromboembolik komplikasyon gelişme riski 1,6 kat daha yüksektir – bu, kan damarlarının lümenini daraltan kan pıhtılarının ortaya çıkması nedeniyle kan akışının ihlalidir.

Ayrıca grup 0 ile karşılaştırıldığında A grubu kalp yetmezliği ve hiperlipidemi (anormal derecede yüksek lipit veya lipoprotein seviyeleri) riskiyle ilişkilidir” dedi doktor. A tipi kana sahip kişilerin, vücudun çevredeki genel olarak zararsız maddelere karşı aşırı bir bağışıklık tepkisi oluşturma eğilimi gösterdiği bir durum olan atopi geliştirme riskinin yüksek olduğunu ekliyor. Yani alerji olasılığı artar.

“Artan tromboembolik hastalık ve hipertansiyon riskine ek olarak, B kan grubu, 0 kan grubuna kıyasla artmış miyokard enfarktüsü riskiyle ilişkilidir. Genel olarak araştırmaların, 0 tipi olmayan kişilerin, 0 tipi olan insanlara göre daha kötü sağlığa ve daha kısa yaşam beklentisine sahip olduğunu gösterdiğini ekliyor çalışma. Bu durum en çok A tipi olan kişilerde görülüyor. Kan grubunun risk üzerinde etkisi var ama o kadar da önemli değil. Bu nedenle, sağlık sorunları ortaya çıktığında ilk önce kan grubunuzu suçlamamalısınız; ilk önce yaşam tarzınızı gözden geçirmeniz daha iyi olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x